EET může stát připravit o peníze

EET může stát připravit o peníze

Kolik stát vybere od malého živnostníka s obratem 1 milion Kč?

Víte, že třetí vlna EET může stát připravit o peníze? Zkusil jsem spočítat, kolik stát vybere od malého živnostníka s obratem 1 milion Kč. A ejhle! Stát může díky EET nakonec vybrat méně, než kdyby toleroval rozumnou míru "šedé ekonomiky". Proč? Podívejte se na dva jednoduché příklady a porovnejte je.

EET může stát připravit o peníze

Celý výpočet ke stažení XLS / PDF

1. Zodpovědný EET "hujer" pan Karel Pečínka

Po zaplacení daní a odvodů zůstane Karlovi v kapse 279 tisíc Kč na osobní výdaje, které utratí za služby a zboží. Díky tomu od něj stát získá na DPH dalších 50 tisíc, protože DPH vždy platí koncový spotřebitel. Celkem tedy stát získá 170 859 Kč od poctivého Karla Pečínky.

2. EET podvodníček "malá domů" Barnabáš Zlotřilý

Barnabáš má rád adrenalinové sporty a podvádění všeho druhu, takže zatají 300 tisíc Kč jednoduše tak, že známým zákazníkům nevystaví EET účtenky. Na dani a odvodech tedy zaplatí státu mnohem méně, než čestný Karel. Jenže – pokud za své zatajené příjmy nakoupí běžné služby a zboží od ostatních podnikatelů, stát od něj získá na DPH téměř 90 tisíc Kč. Celkem od Barnabáše stát získá 171 909 Kč, tedy více, než od poctivého Karla!

Poctivost je ctnost, kterou EET nezajistí

Příklad samozřejmě není v žádném případě návodem k tomu, chovat se nečestně a podvádět. Cílem je ukázat, že tvrzení "Třetí a čtvrtá vlna EET přinese do státní poklady další důležité příjmy" může být zcela mylné. Podle mě by stát měl živnostníky a malé podnikatele motivovat a usnadňovat jim práci. Pokud jde o kontrolování jejich poctivosti, je EET jen přítěží a výstřelem do prázdna, protože nepoctiví podnikatelé mohou i nadále určitou míru obratu zatajovat. Jednoduše tak, že po domluvě, známým a přátelům účtenky nevystaví. Jsem tedy pro hledání receptů, které budou pomáhat podnikání a motivovat k přirozené poctivosti.

Jsem živnostník a podnikatel podobně jako Vy. Rozhodl jsem příští rok kandidovat do Senátu ve snaze zastupovat právě i hlas živnostníků, ke kterým již od roku 2007 patřím.

Lukáš Berta

píše blog Svobodná vlaštovka

Publikováno | 1. října 2019


Příklady vychází z těchto předpokladů

  • Živnostník, neplátce DPH
  • Náklady paušálem 60%
  • DPH počítám 21% a 15% ... průměr tedy 18%
    (Rozložení spotřebního koše: Položky ve snížené sazbě a v běžné sazbě jsou velmi hrubým odhadem zastoupeny podobně, tedy pro zjednodušení počítám 18%. Spotřební koš rozebrán blíže na mém blogu.)