Populismus – V čem selhávají populistická řešení?

Populismus – V čem selhávají populistická řešení?

Populistická řešení se vyznačují tím, že jsou jednoduchá, pochopitelná, a měla by okamžitě pomoci všem. Jenže žijeme ve složitém světě, kde skutečná řešení jsou také složitá a špatně se vysvětlují. V čem jsou tedy mnohá populistická řešení špatná?

Město a křižovatky

Představte si velké město plné křižovatek. Střídavě svítí zelená a červená. Chvíli mají přednost jedni a chvíli druzí. Pro ty, kdo řídí dopravu, je velkou výzvou vyladit celý systém tak, aby řidiči nebyli zvýhodněni třeba proti chodcům.

Metafora

Systém křižovatek je podle mě dobrá metafora pro demokracii. Jejím smyslem je, aby menšiny, ale ani většiny, neměly významně lepší postavení – aby řidiči rychlých a velkých aut nevytlačili ze silnic pomalá a slabá auta nebo chodce.

Populismus = Dejme všem zelenou

Populisté však často říkají: rozsviťme na všech semaforech zelenou. Prvních pár vteřin jistě všichni zajásají, ale co bude následovat po sešlápnutí plynu? Myslím, že to je jasné.

Demokracie

Jednoduše všichni řidiči nemohou mít zelenou, stejně jako v demokracii nemůžeme vyhovět všem najednou. Nemůžeme na stejném místě stavět parkoviště i lesopark, snižovat daně a být přitom ještě štědřejší než doposud atd.

Lukáš Berta

autor blogu Svobodná vlaštovka

Publikováno | 6. ledna 2020